Krucjata Niepokalanej



DZIECIĘCA KRUCJATA NIEPOKALANEJ

KRUCJATA NIEPOKALANEJ DOROSŁYCH



O Matko,
która znasz cierpienia i nadzieje Kościoła i świata,
wspomagaj swoje dzieci w codziennych próbach,
jakich życie nie szczędzi nikomu,
i spraw, aby dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich
ciemności nie przemogły światła.
Tobie, Jutrzenko zbawienia,
powierzamy naszą drogę w nowym Millennium,
aby pod Twoim przewodnictwem
wszyscy ludzie odnaleźli Chrystusa,
światłość świata i jedynego Zbawiciela,
który króluje z Ojcem i Duchem Świętym na wieki wieków.         
Amen.
Jan Paweł II

Módlcie się, módlcie się wiele. Ze wszystkiego, co możecie, skadajcie Bogu ofiarę...








DZIECIĘCA KRUCJATA NIEPOKALANEJ ,
to dziecięcy ruch maryjny o charakterze modlitewnym, wynagradzającym i trzeźwościowym. Istotą przynależności do Krucjaty jest realizacja w codziennym życiu programu opartego na czterech podstawowych wartościach:

  • MODLITWA RÓŻAŃCOWA,
  • OFIARA,
  • WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ,
  • SKROMNOŚĆ.

    Program Krucjaty mogą wypełniać członkowie istniejących w danej parafii grup dziecięcych, jak np. Oazy Dzieci Bożych, Dzieci Maryi, Rycerzy Niepokalanej i innych, a także dzieci, które nie uczestniczą w życiu żadnej grupy.
    Krucjata Niepokalanej jako ruch powinna przeniknąć wszystkie parafialne wspólnoty, zjednoczyć je na polu działalności trzeźwościowej, a także zachęcić dzieci niezrzeszone do pracy apostolskiej i zapewnić im odpowiednią formację.
    Ruch spełnia funkcję profilaktyczną względem zjawisk patologii życia społecznego.

    Członkiem Krucjaty Niepokalanej
    może być każde dziecko, które świadomie podejmuje zobowiązanie. Przy pomocy rodziców może należeć dziecko w wieku nawet pięciu lat. Generalnie mogą należeć dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię Świętą i przez pięć kolejnych miesięcy jako kandydaci przygotowywały się do złożenia uroczystego postanowienia.
    Poprzez uroczyste postanowienie dzieci zobowiązują się przez jeden rok:
  • odmawiać codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę różańca,
  • podejmować codziennie jakąś ofiarę za grzeszników,
  • dbać o skromność, czystość serca,
  • być apostołem trzeźwości, to znaczy nie palić tytoniu, nie używać napojów alkoholowych i innych środków odurzających i zachęcać do takiego życia innych.


    Treść uroczystego postanowienia brzmi następująco:

    "O Niepokalana, Królowo i moja Matko!
    Przyrzekam uczynić wszystko, co leży w mojej mocy, aby moja Ojczyzna i cały świat były rzeczywistym Królestwem Twoim i aby nikt nie sprzeciwiał się Twojej woli, i nie obrażał Cię grzechami. Dlatego poświęcam i oddaję się Tobie. Proszę Cię, abyś odtąd uważała mnie za swoją własność i narzędzie.
    Matko Najświętsza, chcąc uradować Twe Serce, z Twoją pomocą pragnę odmawiać codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę różańca, podjąć codziennie jakąś ofiarę za grzeszników, ze wszystkich swoich sił dbać o czystość serca. Ponadto chcę być apostołem trzeźwości, to znaczy nie palić tytoniu, nie używać napojów alkoholowych i innych środków toksycznych. Będę także zachęcać do takiego życia wszystkich, których spotkam na swojej drodze.
    Pragnę również w każdą pierwszą sobotę miesiąca wziąć udział we Mszy świętej i przystąpić do Komunii świętej, by wynagradzać zniewagi wyrządzone Twemu
    Niepokalanemu Sercu.
    Ponadto pragnę obecnie i w przyszłości należeć do jakieś wspólnoty, która pod opieką Kościoła będzie szerzyć cześć Niepokalanej.
    Matko Najświętsza, przyjmij te moje postanowienia i dopomóż mi zawsze prowadzić piękne i czyste życie Dziecka Bożego.
    W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.



    Dzieci - kandydaci
    otrzymują w czasie nabożeństwa Cudowny Medalik.
    Okres kandydatury trwa pięć miesięcy. Polega on na uczestnictwie w nabożeństwie pięciu pierwszych sobót miesiąca. Potem dzieci włączają się do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej jako
    członkowie, otrzymują legitymację i mogą nosić znaczek I stopnia.
    Po roku należenia do Krucjaty i po odnowieniu uroczystego postanowienia, dzieci mogą otrzymać znaczek II stopnia, po następnym roku znaczek III stopnia.


    Praca formacyjna z dziećmi odbywa się poprzez cotygodniowe spotkania, jeżeli Dziecięca Krucjata jest jedyną grupą dzieci w parafii lub comiesięczne spotkania, jeżeli w parafii jest więcej grup formacyjnych. Stałym punktem spotkań Krucjaty jest konferencja i modlitwa oraz ustalenie zadań do wykonania przez dziecięcą wspólnotę lub indywidualnie. Spotkania prowadzą parafialni opiekunowie Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. Są to osoby, które przeszły szkolenie organizowane przez Centralę Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. Dobrze jest, aby w spotkaniu tym brali udział liderzy wszystkich wspólnot parafialnych, do których należą członkowie Krucjaty. Dzieciom wskazuje się konkretne sposoby pracy nad sobą, metody apostolstwa w środowisku rodzinnym, rówieśniczym, podaje się też wzory do naśladowania zwracając szczególną uwagę na przykład Dzieci Fatimskich.

    Centrala Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej prowadzi szkolenia opiekunów parafialnych wspólnot, utrzymuje z nimi kontakt, organizuje zjazdy i pielgrzymki, wydaje materiały formacyjne dla potrzeb ruchu.

    "Promyk Jutrzenki" katolicki, ogólnopolski miesięcznik dla dzieci jest organem tego ruchu. Wydawany jest od 1992 roku. Od początku szerzy wśród dzieci ideę Krucjaty Niepokalanej, zachęca do realizacji podstawowych wartości chrześcijańskich. Uczy miłości do Niepokalanej. Jest łącznikiem pomiędzy Centralą ruchu a wspólnotami i członkami wypełniającymi program Krucjaty w parafiach.


    Studium Formacyjne dla Animatorów Krucjaty Niepokalanej

    20 - 22 lutego 2004 r.

    Informacje i zgłoszenia:
    Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości im. O. Benignusa Sosnowskiego
    uI. O. H. Koźmińskiego 36, 05-170 Zakroczym
    Tel. /fax 022/7852208




    Ceremoniał uroczystego włączenia się do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej i oddania się Najświętszej Maryi Pannie

    Uwagi wstępne
    1. Do uroczystości włączenia się do Dziecięcej Krucjaty należy dzieci przygotować przez rekolekcje lub w ramach pięciomiesięcznego uczestnictwa w Pierwszych Sobotach Miesiąca, lecz wtedy Msza św. pierwszosobotnia powinna być z kazaniem. Jest to tak zwany okres kandydacki.
    2. Uroczystość należałoby urządzić przy okazji rekolekcji adwentowych, wielkopostnych lub ważniejszych świąt maryjnych, itp.
    3. Przyjęcie kandydatów do Dziecięcej Krucjaty polega na oddaniu się Niepokalanej i wręczeniu Cudownego Medalika. (Kandydatura trwa pięć miesięcy, jednak okres ustalić może dowolnie proboszcz).
    4. Podczas pierwszego uroczystego włączenia się do Dziecięcej Krucjaty członkowie otrzymują oznakę I stopnia. Po roku należenia do ruchu dzieci odnawiają postanowienie należenia do Krucjaty i otrzymują oznakę II stopnia, następnie po roku oznakę III stopnia. Ważne jest tutaj odnawianie co roku uroczystych postanowień, oraz spotkania formacyjne raz w miesiącu, jeżeli dzieci należały już do jakiejś wspólnoty w parafii. Jeżeli Dziecięca Krucjata jest jedyną ich grupą, to spotkania formacyjne powinny odbywać się co tydzień. Po trzyletnim okresie przynależności do Dziecięcej Krucjaty dzieci mogą się włączyć do Krucjaty Niepokalanej.
    5. Do wspomnianych wyżej uroczystości należy przygotować według potrzeb Cudowne Medaliki z tasiemką i oznaki.
    6. Przyjęcie do Dziecięcej Krucjaty można zrobić w czasie Mszy św. lub w czasie nabożeństwa.



    PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI


    1. Po liturgii słowa następuje homilia.
    2. Wezwanie do Ducha Świętego - może być modlitwa recytowana lub śpiewany hymn.

    Kapłan: Ześlij Ducha Twego, a powstanie życie.
    Wierni: I odnowisz oblicze ziemi.
    Kapłan: Módlmy się: Boże, któryś pouczył serca wiernych światłem Ducha Świętego, daj nam w Tymże Duchu poznać co jest prawe i Jego pociechą zawsze się radować. Przez Chrystusa Pana naszego.
    Wierni: Amen.

    3.
    Kapłan: Drogie Dzieci! Powzięłyście chwalebny zamiar wstąpienia w szeregi Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej, aby na wzór Dzieci Fatimskich iść drogą wskazaną przez Maryję i odmawiać codziennie Różaniec, podejmując każdego dnia ofiary w intencji grzeszników, zwłaszcza tych, którzy obrażają Boga grzechami pijaństwa i nieczystości. Pragniecie również wynagradzać wszelkie zniewagi wyrządzane przez niewdzięcznych ludzi Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryji Panny. Oddajcie się Matce Bożej i złóżcie w Jej ręce swoje dobre pragnienia i postanowienia.

    4. Dzieci odmawiają uroczyste postanowienie włączenia się do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej.

    "O Niepokalana, Królowo i moja Matko! Przyrzekam uczynić wszystko, co leży w mojej mocy, aby moja Ojczyzna i cały świat były rzeczywistym Królestwem Twoim i aby nikt nie sprzeciwiał się Twojej woli, i nie obrażał Cię grzechami. Dlatego poświęcam i oddaję się Tobie. Proszę Cię, abyś odtąd uważała mnie za swoją własność i narzędzie.
    Matko Najświętsza, chcąc uradować Twe Serce, z Twoją pomocą pragnę:
    odmawiać codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę różańca,
    podjąć codziennie jakąś ofiarę za grzeszników,
    ze wszystkich swoich sił dbać o czystość serca.
    Ponadto chcę być apostołem trzeźwości, to znaczy nie palić tytoniu, nie używać napojów alkoholowych i innych środków toksycznych. Będę także zachęcać do takiego życia wszystkich, których spotkam na swojej drodze.
    Pragnę również w każdą pierwszą sobotę miesiąca wziąć udział we Mszy świętej i przystąpić do Komunii świętej, by wynagradzać zniewagi wyrządzone Twemu Niepokalanemu Sercu.
    Ponadto pragnę obecnie i w przyszłości należeć do jakieś wspólnoty, która pod opieką Kościoła będzie szerzyć cześć Niepokalanej.
    Matko Najświętsza, przyjmij te moje postanowienia i dopomóż mi zawsze prowadzić piękne i czyste życie Dziecka Bożego. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.


    5. Poświęcenie: Cudownych Medalików, oznak Krucjaty.

    6. Nakładanie medalików, przypinanie oznak.

    Kapłan: Niechaj Niepokalana zachowa w was tę dobrą wolę, którą wyraziliście przed chwilą. Podejdźcie teraz i przyjmijcie Jej Cudowny Medalik, oznakę Dziecięcej Krucjaty, abyście zawsze pamiętali, że jesteście własnością Niepokalanej i Jej narzędziem.
    Kapłan podaje każdemu dziecku do pocałowania medalik lub oznakę, mówiąc:
    Przyjmij ten medalik, jako znak przynależności do wielkiej wspólnoty, której przewodzi Królowa Świata. Niech Cię Ona zachowa od złego.

    Przyjmujący odpowiada: Amen!

    Po przyjęciu dzieci do Dziecięcej Krucjaty:
    Kapłan: A teraz rozpocznijcie wierną i gorliwą służbę jako wyłączne dzieci Matki Bożej. Do tej służby niech Ona wyjedna Wam błogosławieństwo Boga Wszechmogącego.

    Dzieci śpiewają Hymn Dziecięcej Krucjaty.

    7. Przed błogosławieństwem:
    Kapłan: Na wierną służbę i mężną walkę z mocami ciemności, za przyczyną Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask - niech was błogosławi... /przyjmijcie błogosławieństwo/.



    powrót na górę strony





    KRUCJATA NIEPOKALANEJ DOROSŁYCH
    , to ruch o charakterze maryjnym i wynagradzającym dla dorosłych. Istotą przynależności do Krucjaty jest realizacja w codziennym życiu programu opartego na czterech podstawowych wartościach:

  • MODLITWA RÓŻAŃCOWA,
  • OFIARA,
  • WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ,
  • SKROMNOŚĆ.

    Ruch ten jest on odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej w Fatimie. Prosiła Ona o modlitwę różańcową i podejmowanie ofiar w intencji nawrócenia grzeszników, o zadośćuczynienie za przewinienia wobec Boga i za wszystko, co obraża Jej Niepokalane Serce.

    Członkiem Krucjaty Niepokalanej Dorosłych, może być każdy, kto zobowiąże się:
  • odmówić codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę Różańca,
  • podjąć codziennie jakąś ofiarę za grzeszników,
  • wziąć udział, w miarę możności w pierwszą sobotę miesiąca we Mszy św., przyjąć Komunię św., odmówić jedną część Różańca wynagradzającego i rozmyślać przez piętnaście minut nad tajemnicami różańcowymi,
  • przyczyniać się do odrzucenia grzesznych praktyk w rodzinach i społeczeństwie, a szczególnie pijaństwa, narkomanii, rozwiązłości i niesprawiedliwości społecznej. (zob. niżej: Postanowienie przystąpienia do Krucjaty Niepokalanej)


    Modlitwa członków Krucjaty Niepokalanej dorosłych:

    O Niepokalanie Poczęta, Dziewicza Matko Syna Bożego i Matko wszystkich ludzi, aby pocieszyć Twoje Niepokalane Serce i wynagrodzić zniewagi i bluźnierstwa, których doznajesz od niewdzięcznych ludzi, postanawiam:
    - odmówić codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę Różańca,
    - podjąć codziennie jakąś ofiarę za grzeszników.
    Pragnę, o ile to będzie możliwe, w każdą pierwszą sobotę miesiąca wziąć udział we Mszy świętej, przystąpić do Komunii świętej, odmówić jedną część Różańca wynagradzającego i rozmyślać przez piętnaście minut nad tajemnicami różańcowymi.
    Matko Najświętsza, uczynię wszystko, abyś była więcej znana, miłowana i wysławiana przez wszystkich ludzi, a szczególnie przez dzieci i młodzież, i aby Twoje wizerunki i rzeźby były godnie czczone po całej ziemi.
    Potężna Pogromicielko szatana, z Twoją pomocą wypowiadam walkę wszelkiemu złu. Poprzez uczestnictwo w Krucjacie Niepokalanej pragnę zadośćuczynić za przewinienia wobec Boga i przyczynić się do odrzucenia grzesznych praktyk w rodzinach i społeczeństwie.
    Matko Boża, Pani Zwycięska, oddaję się Tobie, abyś posłużyła się mną jako swoim narzędziem. Niech zapanuje Królestwo Twego Syna na ziemi - Królestwo sprawiedliwości i miłości. Niech nastanie upragniony pokój w sercach ludzi i na świecie. Amen.





    Przywódczynią Krucjaty jest Matka Boża Niepokalana.

    Widzialnym głównym dowódcą jest biskup każdorazowy Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości, obecnie bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna.

    Sekretariat Krucjaty Niepokalanej, który przyjmował będzie zgłoszenia, deklaracje, listy i rozsyłał materiały mieści się w Rybniku przy ul. Dworek 12.

    Centrala Krucjaty Niepokalanej znajduje się od października 2003 roku w Płocku przy ul. Krzywej 15,
    Centrala Krucjaty jest ośrodkiem decyzyjnym.

    Odpowiedzialnymi za realizację strategii, wszelkich wytycznych Centrali są: Ks. Zbigniew Kaniecki z Płocka i o. Oskar Józef Puszkiewicz OFM.

    Organem prasowym Dziecięcej Krucjaty jest "Promyk Jutrzenki" i "Promyczek Jutrzenki" a Krucjaty Niepokalanej dla dorosłych "Zwycięstwo Niepokalanej".
    Czasopisma można zamawiać:
    Sekretariat Krucjaty Niepokalanej, ul. Dworek 12, 44-200 Rybnik

    Zgłoszenie do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej oraz Krucjaty Niepokalanej przesyłamy na adres:
    Sekretariat Krucjaty Niepokalanej, ul. Dworek 12, 44-200 Rybnik.


    Zgłoszenie przystąpienia do Krucjaty Niepokalanej


    Postanowienie przystąpienia do Krucjaty Niepokalanej

    Włączając się do Krucjaty Niepokalanej postanawiam:
    - odmówić codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę różańca
    - podjąć codziennie jakąś ofiarę za grzeszników
    - W miarę możności wziąć w pierwszą sobotę miesiąca udział we Mszy św., przyjąć Komunię św., odmówić różaniec wynagradzający i przez piętnaście minut rozważać tajemnice różańcowe.
    - Przyczyniać się do odrzucenia grzesznych praktyk w rodzinach i społeczeństwie, a szczególnie pijaństwa, narkomanii, rozwiązłości i niesprawiedliwości społecznej.

    Ponadto postanawiam *:
    1. Nie pić alkoholu przez okres ______________________
    2. Zaprowadzić w swoim domu wspólną modlitwę
    3. Modlić się dodatkowo (np. 1 część różańca, koronkę do Miłosierdzia Bożego)






      __ codziennie
      __ 1 raz w tygodniu
      __ 1 raz w miesiącu
    4. Inne postanowienie



    Data_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    Podpis_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    *zaznaczyć krzyżykiem własny wybór.


    Zgłoszenie przystąpienia do Krucjaty Niepokalanej Dorosłych
    (odcinamy i przesyłamy do Sekretariatu Krucjaty)


    Zgłaszam przystąpienie do Krucjaty Niepokalanej.
    Postanowiłem(am): codziennie odmawiać jedną dziesiątę różańca, podjąć codziennie jakąś ofiarę za grzeszników.

    Ponadto postanowiłem(am)








    Imię i nazwisko_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Data urodzenia_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Adres _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Parafia_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Diecezja_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Tel._ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    E-mail._ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Data_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    Podpis_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    W zgłoszeniu, które przesyłamy do Sekretariatu Krucjaty Niepokalanej wpisujemy dodatkowe postanowienie(1-4).
    Podpisane postanowienie pozostawiamy dla siebie i odnawiamy je każdego roku.
    Jeżeli ktoś rezygnuje z przynależności do Krucjaty, to powiadamia o tym Sekretariat.


    Zgłoszenie przystąpienia do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej


    Postanowienie przystąpienia do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej

    Zgłaszam, że pragnę należeć do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej.
    Postanowiłem(am), że będę
    - codziennie odmawiać przynajmniej dziesiątkę różańca,
    - podejmować ofiarę w intencji nawrócenia grzeszników,
    - a także przestrzegać wstrzemięźliwości i skromności.

    Imię i nazwisko_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Data urodzenia_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Adres _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Klasa/Szkoła_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Parafia_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _
    Diecezja_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _


    Data_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    Podpis dziecka_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    Podpis opiekuna_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _




    powrót na górę strony



    STRONA GŁÓWNA